четвер, 25 квітня 2019 р.

ЗДОБУТКИ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНОГО ПРАЦІВНИКА ЯК СКЛАДОВА РЕЙТИНГУ УНІВЕРСИТЕТУ: ОБМІН ДОСВІДОМ

Фізика – це одна з наук, де результат досліджень переважно формується не лише індивідуальними здобутками фахівця, а завдяки спільним доробкам групи науковців, інколи навіть із різних галузей. Тому здобутки викладача-науковця варто розглядати не лише як індивідуальні, а в рамках роботи колективу (кафедри), в якому він працює та її напрямків діяльності.
Аналіз роботи кафедри.
Кафедра експериментальної фізики та інформаційно-вимірювальних технологій (ЕФтаІВТ) створена у 2015 році внаслідок реорганізації фізичного факультету шляхом об’єднання кафедр фізики твердого тіла та інформаційно-вимірювальних технологій і загальної фізики та методики викладання фізики.

Діяльність кафедри ґрунтується на добрих традиціях, закладених видатними вченими та викладачами (професори Л. Р. Калапуша, Г. Є. Давидюк, А. В. Свідзинський), які разом з організацією підготовки фахівців із галузей знань «Освіта/Педагогіка», «Природничі науки» активно займаються науковою роботою, здійснюють прикладні дослідження, виконуючи держбюджетні та госпдоговірні теми, грантові програми. Саме перша спеціалізована вчена рада з правом проведення захистів дисертацій на здобуття наукового ступеня в університеті була відкрита в 1996 році зі спеціальності 01.04.10 – фізика напівпровідників і діелектриків (а з 2010 року була докторською), яка успішно функціонувала під головуванням професора Г. Є. Давидюк упродовж 16 років на фізичному факультеті; організована одна з найкращих в Україні лабораторія «Методики і техніки шкільного фізичного експерименту» для фахової підготовки вчителів-фізиків (проф. Л. Р. Калапуша); створена наукова школа фізиків-теоретиків (проф. Свідзинський А. В.), що є основою будь-якого класичного університету.

Кафедра ЕФтаІВТ є випусковою за освітньо-професійними програмами першого (бакалаврського), другого (магістерського), третього (освітньо-наукового) освітніх рівнів зі спеціальностей 014 Середня освіта (Фізика), 104 Фізика та астрономія, 105 Прикладна фізика та наноматеріали. Науково-дослідна робота кафедри носить фундаментально-прикладний та навчально-методичний характер. Співробітники кафедри систематично беруть участь у кафедральних та міжрегіональних (з фізики напівпровідників) наукових семінарах, у роботі багатьох міжнародних наукових конференцій та шкіл. Кафедра ЕФтаІВТ є співорганізатором періодичних наукових конференцій, семінарів тощо, підтримує тісні наукові контакти з багатьма академічними і навчально-освітніми закладами України та інших держав.

Кількісні показники для розрахунку рейтингу кафедри за результатами діяльності у 2017-2018 (2018-2019) н. р. є наступними:
2 (2,1) ставки зайняті докторами наук, 9,7 (10,65) – кандидатами наук, усього 16 (17) шт.п.
Було захищено 2 кандидатські дисертації (28.03.2019 р. докторська – доц. Мирончук Г. Л.).
Кафедра провела 3 міжнародні всеукраїнські конференції:
-        Всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція «Реалізація міжпредметних зв’язків при вивченні природничо-математичних дисциплін» (Луцьк, 15-17.02.2018 р.),
-        Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Неперервна освіта в модусах минулого, теперішнього, майбутнього» (Луцьк, 24-26.05.2018 р.),
-        IX Міжнародна наукова конференція «Релаксаційно, нелінійно, акустооптичні процеси і матеріали» РНАОПМ-2018; І Волинсько-Поморська міждисциплінарна літня школа «Мистецтво та наука» ВПМЛШ-2018 (Луцьк-озеро «Світязь», 01-05.06.2018 р.) – (починаючи з 2002 року організовується та проводиться раз на 2 роки).
У 2016 р. отримано ліцензію на надання освітньої послуги з підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії зі спеціальностей 014 Середня освіта (Фізика), 104 Фізика та астрономія. На третьому (освітньо-науковому) рівні навчається 4 (8) особи (відповідно до спеціальностей – 2 (3) і 2 (5) осіб).
Протягом року тривала робота над двома держбюджетними темами:
-        «Вплив γ-опромінення і оптичного поля на фотолюмінісцентні та фотоелектричні властивості халькогенідних напівпровідників легованих рідкісноземельними металами», 2016-2018 рр.,
-        «Інфрачервоні сенсори на основі халькогенідних моно- і нанокристалів», 2018-2019 рр.
Обсяг коштів за надання платних послуг кафедрою, окрім плати за навчання та оренди приміщень – 382,9 тис. грн.

Показники кафедри щодо виконання критеріїв для підтвердження статусу національного СНУ імені Лесі Українки за 2017 р. (2018 р.).
Наукові, науково-педагогічні працівники
-        проходили стажування в іноземних ЗВО – 1 (2),
-        14 (17) – з науковим ступенем, з них 2 (3) доктори наук.
Наукометричні показники наукових, науково-педагогічних працівників кафедри:
-        Індекс Гірша Scopus – 48 (56),
-        Індекс Гірша Web of Science – 41 (66).
11 (13) наукових, науково-педагогічних працівників мають не менше п’яти наукових публікацій у періодичних виданнях, які на час публікації було включено до наукометричних баз Scopus або Web of Science.
3-тє місце в рейтингу кафедр за підсумками роботи в 2017/2018 н.р. є результатом копіткої та наполегливої роботи працівників кафедри ЕФтаІВТ, і як наслідок у ТОП-20 рейтингу професорсько-викладацького складу СНУ імені Лесі Українки увійшло 5 її представників (місце у рейтингу): Федосов С. А. (3), Мирончук Г. Л. (10), Замуруєва О. В. (15), Богданюк М. С. (17), Кевшин А. Г. (19).

Індивідуальні показники.
Трудову діяльність розпочав у 1993 р. на посаді інженера II-ої категорії науково-дослідної лабораторії № 6 «Фізики напівпровідників» кафедри фізики твердого тіла Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки, викладацьку – з 1998 р. Працював на посадах старшого викладача, з 2002 р. доцента кафедри фізики твердого тіла, у 2012-2015 рр. – декан фізичного факультету, з 01.09.2015 р. по сьогодні професор, завідувач кафедри експериментальної фізики та інформаційно-вимірювальних технологій СНУ імені Лесі Українки.
Громадська діяльність: з 2002 р. член, а з 2008 голова предметної комісії з фізики, в 2012-2015 рр. голова атестаційної комісії напряму підготовки (спеціальності) «Фізика», в 2013, 2017 рр. відповідальний секретар приймальної комісії СНУ імені Лесі Українки.

1. Оцінювані показники професійного зростання викладача.
Із 1999 р. кандидат (доктор, 2014 р.) фізико-математичних наук зі спеціальності 01.04.10 – фізика напівпровідників і діелектриків, доцент кафедри фізики твердого тіла з 2004 р.
Член спеціалізованої вченої ради К 32.075.02 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата наук зі спеціальності 05.02.01 – матеріалознавство в Луцькому НТУ.
Призначався членом експертної комісії МОН України з проведення акредитаційної експертизи напряму підготовки (спеціальності) «Фізика» у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського;
2. Показники науково-дослідної, навчально-методичної, громадської діяльності.
Сума індексів Гірша у бібліографічних та реферативних базах даних Scopus, Web of Science Core Collection та за даними пошукової платформи Google Scholar – 8.
24 наукових публікації у періодичних виданнях, які було включено до наукометричної бази Scopus або Web of Science Core Collection.

Член редакційної колегії наукових фахових видань України:
-     Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Серія: Фізичні науки (головний редактор), Серія: Хімічні науки;
-       Прогресивні технології та прилади
Член оргкомітету та/або журі
-      Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених та студентів «Фізика і хімія твердого тіла. Стан, досягнення і перспективи»,
-  Міжнародної наукової конференції «Релаксаційні, нелінійні й акустооптичні процеси та матеріали, РНАОПМ» (заступник голови оргкомітету);
- обласних турнірів юних фізиків, турнірів юних винахідників та раціоналізаторів, Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін.
Протягом року під моїм керівництвом вийшло7 наукових студентських публікацій.
Надруковано 10 методичних видань, рекомендованих науково-методичною радою університету:
-        1. Федосов С. А. [та ін.]. Фізика напівпровідників : курс лекцій у 3 ч. – Луцьк : Вежа-Друк, 2018. – 45 с.; 2016. – 60 с.; 2016. – 39 с. (англо-українські)
-        2. Федосов С. А. [та ін.]. Фотонні пристрої та сенсори : курс лекцій. Луцьк : Вежа-Друк, Ч. 1. 2017. 42 с.; Ч. 3. 2018. 58 с.; Ч. 4. 2018. 39 с. (англо-українські), та інші.
Рецензент міжнародних видань: Physica B.
Член (журі) галузевої конкурсної комісії
-        ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт слухачів наукових товариств та філій Волинського відділення МАН України
-        II туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка».
Член вченої ради університету, вченої ради факультету ІСФМ.


Найважливішим фактором досягнення топових місць загальноуніверситетського рейтингу як кафедр, так і факультетів є застосування новітніх технологій і методик навчання, інтеграція освіти і науки до європейських стандартів, поєднання освіти з наукою та виробництвом, організація системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти. Необхідно:
-        поліпшувати якісні показники професорсько-викладацького складу шляхом присвоєння вчених звань, захисту докторської та кандидатських дисертацій;
-        здійснювати модернізацію навчальних та наукових лабораторій, забезпечивши їх сучасною технікою
-        активізувати роботу професорсько-викладацького складу по підготовці видань іноземною мовою та формування бази методичних матеріалів для організації дистанційної освіти;
-        зорієнтувати тематику студентських наукових досліджень (проблемні групи та наукові гуртки, бакалаврські та магістерські роботи) на створення прикладних проектів, необхідних для регіону та міста;
-        активізувати участь у конкурсах проектів НДР і забезпечити на факультетах виконання держбюджетних, міжнародних наукових проектів та грантів.



Отож, роботу колективів доцільно спрямувати на підготовку конкурентоспроможних фахівців шляхом підвищення якості надання освітніх послуг, посиленню інноваційної складової освіти, ліцензуванню актуальних на ринку праці спеціальностей, розвитку наукового потенціалу викладачів і студентів, активізацію міжнародних зв’язків, вихованню свідомих громадян – патріотів своєї держави та зміцненню матеріально-технічної бази навчального закладу.

Сергій Анатолійович Федосов,
професор, завідувач кафедри експериментальної фізики та інформаційно-вимірювальних технологій (3-тє місце в рейтингу професорсько-викладацького складу та в рейтингу завідувачів кафедр за підсумками роботи у 2017/2018 н. р.)



Немає коментарів:

Дописати коментар